Аграрные налоги. Какое будущее ждет спецрежим возмещения НДС?

Чи є шанс у аграріїв зберегти пільговий режим оподаткування до 2018 року
Протягом всього року українські аграрії виступали проти запропонованого урядом податкового режиму. З прийняттям поправок до Податкового кодексу наприкінці 2015 року агросектор частково втратив пільги в частині відшкодування ПДВ на спеціальні рахунки.
З новим бюджетним процесом торішня історія отримує продовження. Згідно зі змінами до Податкового кодексу, на початку 2017 року планується повне скасування спецрежиму відшкодування ПДВ і перехід на загальну систему оподаткування.
Що було раніше
До 2016 року правила оподаткування для фермерів були досить ліберальними. Починаючи з 1998 року аграрії платили ПДВ за такою схемою: діяв спеціальний режим оподаткування, який дозволяв акумулювати кошти з ПДВ на спеціальних рахунках для власних потреб виробників.
Замість цього вони платили фіксований сільськогосподарський податок в розмірі 0,45% від вартості землі. Така пільгова система дозволяла фермерам сподіватися на зростання, агросектор отримав статус локомотива української економіки.
Перехідний період
З початку 2016 року, не дивлячись на яскраві акції протесту під стінами Верховної Ради, з частиною пільг довелося розпрощатися. В якості компенсатора збільшення фіскального преса зернотрейдерам повернули відшкодування ПДВ при експорті зернових.
Станом на жовтень 2016 року відшкодування ПДВ в залежності від виду сільгоспдіяльності виглядає таким чином:
- трейдери зернових та технічних культур 15% ПДВ акумулюються на спецрахунках, 85% йде в бюджет;
- виробники молока та великої рогатої худоби 80% ПДВ відкладають на спецрахунках, 20% платять в бюджет;
- при реалізації решти сільгосппродукції ПДВ сплачується в пропорції 50 на 50%.
Таким чином, встановлено перехідний період до 2017 року з перспективою 25/75 і далі, можливо, з повним скасуванням спецрежиму. При цьому аграрії заявляли, що диверсифіковане нарахування ПДВ створює величезні труднощі в адмініструванні податків.
Життя без пільг
Вже з січня агросектор очікує повне скасування ПДВ, якщо, звичайно, до кінця 2016 року парламентарії не проголосують за виключення цієї поправки. При цьому пропонується зберегти нульову ставку оподаткування операцій з експорту зернових і технічних культур.
Якщо цей сценарій здійсниться, це обернеться для аграріїв втратою оборотних коштів, за попередніми оцінками — до 38 млрд. грн. А це, в свою чергу, загрожує зменшенням обсягів виробництва агрокомпаній, збільшенням безробіття в АПК і, отже, скороченням експорту та аграрного ВВП країни.
Якщо цей сценарій здійсниться, то аграрії зазнають значних втрат оборотних коштів, які, за попередніми оцінками, досягнутий 38 млрд. грн.
Однак, з огляду на кризу в економіці, скасування спецрежиму ПДВ може підвищити ефективність агросектору в умовах обмеженості фінансового ресурсу.
Ще не кінець дискусії
Незважаючи на закріплення в Держбюджеті-2017 норми про скасування пільг, в парламенті обговорюється кілька законопроектів, які переглядають прийняту реформу і обумовлюють формат і розмір повернення пільг. Комітет Верховної Ради з питань аграрної політики та земельних відносин подав на розгляд депутатів новий законопроект про внесення змін до Податкового кодексу України, яким частково пропонується зберегти пільговий режим.
Парламентарії хочуть продовжити аграріям спецрежим до 2018 року, здійснювати відшкодування ПДВ за єдиним списком в порядку черги і значно спростити механізм адміністрування ПДВ. Також планується ввести єдиний публічний реєстр заяв на бюджетне відшкодування: оприлюднення інформації про стан відшкодування ПДВ в розрізі окремих платників податків та заявлених ними до відшкодування з бюджету сум ПДВ.
При цьому відшкодування ПДВ відбуватиметься виключно в порядку черговості надходження заяв.
На жаль, прийняття тих чи інших змін все ще носить спекулятивний характер і геополітичного забарвлення. Торкнуться вони і вимог МВФ про стабілізацію бюджетних надходжень.
Эта запись также доступна на: Украинском